Gdzie wybrać się w góry z dzieckiem? Szlaki polecane dla rodzin.

Gdzie wybrać się w góry z dzieckiem? Szlaki polecane dla rodzin.

Coraz częściej stawiamy na aktywne rodzicielstwo, a co za tym idzie, podróżowanie z dziećmi. Każda wycieczka jest więc dla nas sprawdzianem - przede wszystkim rodzicielskiej organizacji i umiejętności planowania. Wyprawa z dzieckiem w góry z pewnością nie należy do najłatwiejszych, ale przynosi najmłodszym mnóstwo radości i zabawy.

Jakie trasy wybrać z dzieckiem?

W tym miejscu podpowiemy wam, które kierunki są warte uwagi, gdy podróżuje się i wspina po górach z dziećmi. Na liście znajdziesz między innymi tatrzańskie doliny i najpiękniejsze jeziora. Są to w większości łatwe trasy, dostępne także dla dzieci, niektóre z nich można pokonać z wózkiem.

Wycieczka w góry z dzieckiem

Morskie Oko - pierwszy kierunek nawet dla najmłodszych podróżników

Morskie Oko to jeden z najpopularniejszych tatrzańskich kierunków. To największe tatrzańskie jezioro, uważane również za najpiękniejsze. W sezonie to miejsce odwiedzają tabuny turystów, więc jeśli maluchy nie mają nic przeciwko lepiej zacząć wyprawę z samego rana. Trasę można, w miarę możliwości, wydłużać, np. zrobić sobie dodatkowy spacer wokół jeziora – 2,5 km. Można też podejść nad Czarny Staw pod Rysami. Jest to jednak już nieco bardziej ambitniejsza i wymagająca wycieczka.

Z parkingu na Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka prowadzi głównie asfaltowa droga, można ją przejechać nawet wózkiem. Odcinek ten liczy prawie 8 km. Morskie Oko to z pewnością dla wielu jedyny cel tego dnia, a wycieczka nie będzie należeć do najkrótszych. Na miejscu można posilić się i chwilę odpocząć w schronisku.

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana – to jedno z lepszych widokowych miejsc w Tatrach. Jest dostępna także dla dzieci w wózkach (szlakiem z Wierch Porońca). Z polany rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na tatrzańskie panoramy, m.in. Lodowy szczyt, Baranie Rogi, Gerlach, Rysy. Latem na polanie prowadzony jest wypas owiec, a w bacówce można kupić oscypki.

Będąc już na Rusinowej Polanie warto podejść na Gęsią Szyję, skąd również można podziwiać piękne widoki. Trasa nie jest wymagająca, choć też nie najłatwiejsza. Należy zachować ostrożność na szczytowych Waksmundzkich Skałkach, które często bywają śliskie.

Wycieczka w góry z dzieckiem

Dolina Chochołowska

Nie jest to polecana trasa dla wózków. Najlepiej gdyby dziecko było już na tyle duże, aby mogło samodzielnie pokonać trasę, ewentualnie być w nosidełku. Droga często jest kamienista i wyboista, lecz krótka i malownicza. Do Doliny Chochołowskiej warto zajrzeć szczególnie na wiosnę, aby podziwiać piękne, rozpościerające się na całej hali dywany fioletowych krokusów.

Po drodze mijamy liczne bacówki, w których można zobaczyć jak wyrabia się tradycyjne góralskie sery oraz odpocząć wśród owiec. Na końcu Doliny Chochołowskiej znajduje się schronisko PTTK. Dojście do schroniska zajmuje około 2,5h. W schronisku można zatrzymać się na moment, aby skosztować znakomitej szarlotki. Na miejscu można także odebrać pieczątkę do książeczki GOT. To bardzo motywuje młodych podróżników.

Kasprowy Wierch

To kolejny popularny kierunek wspinaczki z dziećmi. Wszystko za sprawą kolei, która znacząco ułatwia zdobycie celu. Na szczycie znajduje się najwyższy budynek i najwyżej położona restauracja w Polsce. Kolejka wywozi pasażerów na na wysokość 1959 m n.p.m – 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu.

Będąc na Kasprowym Wierchu warto podejść pod Obserwatorium Meteorologiczne, które jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce (znajduje się na wysokości 1987 m), a tuż powyżej wejść na sam szczyt Kasprowego Wierchu. Zobaczymy stąd wspaniałą panoramę Tatr – od wschodu: Koszystą, całą Orlą Perć od Krzyżnego przez Granaty i Kozi Wierch po Zawrat, Świnicę, na południe słowacką część Tatr z Granią Hrubego i majestatycznym Krywaniem, a na zachód prawie całe Tatry Zachodnie z granią Czerwonych Wierchów i Giewontem.

Bezpośrednio z górnej stacji kolejki można pójść główną drogą w kierunku Suchej Przełęczy (1950 m) i dalej ścieżką na szczyt Beskid (2012 m). Można też spróbować smakołyków z najwyżej położonej w Polsce restauracji (znajduje się na wysokości 1959 m w budynku górnej stacji kolejki).

Wycieczka w góry z dziećmi

Górskie wyprawy z dziećmi

Warto wcześniej dokładnie zaplanować górską wyprawę dziećmi, zabrać odpowiednią ilość prowiantu oraz spakować do plecaka dodatkowe ubrania w razie nagłego załamania pogody. Najlepiej sprawdzać prognozy krótkoterminowe i możliwie jak najczęściej, aby na szlaku nic nas nie zaskoczyło. Priorytetem jest także zapamiętanie bądź zapisanie w telefonie numeru GOPR oraz poinformowanie kogoś z rodziny dokąd się wybieramy. Należy także pamiętać o tym, aby mierzyć siły na zamiary i nie zmuszać dzieci, aby za wszelką cenę dotarły do celu. Na początek sugerujemy krótkie i mało wymagające trasy, które oczywiście z czasem można modyfikować. Zatem udanej podróży mali i duzi podróżnicy i do zobaczenia na szlaku!