Białka Tatrzańska - niepowtarzalny góralski klimat

Białka Tatrzańska jest atrakcyjną miejscowością dla turystów, oferującą szereg atrakcji. Znana jest głównie za sprawą term, wyciągów narciarskich i karcz serwujących pyszne regionalne dania. Jej niepodważalnym atutem jest także bliskość do wielu górskich szlaków, a przede wszystkim Palenicy Białczańskiej – skąd tak naprawdę zaczyna się większość górskich wypraw. Miejsce, w którym zarówno najmłodsi podróżnicy, jak i ci starsi nie mogą narzekać na nudę. Biała Tatrzańska to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, a także grup znajomych chcących wypocząć i zrelaksować się w górach.

Białka Tatrzańska - na zimowe wyprawy
i letni relaks

Białka Tatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych tatrzańskich miejscowości. Znaną z wielu całorocznych atrakcji, a także walorów przyrodniczych. Stąd Tatry mamy już niemal na wyciągnięcie ręki. Położona wzdłuż rzeki Białki, zachwyca wielu swoją różnorodnością. Otoczona jest okolicznymi wzgórzami: Wierchami Bukowińskimi, Kaniówką i Kotelnicą oraz masywem Czarnej Góry. Z południowej strony wsi otwiera się w stronę Jurgowa szeroka dolina ku Tatrom Bielskim.

Dawniej, jako Nowa Białka, miejscowość była znana z doskonałych kuśnierzy. Zaopatrywała Podhalan w najlepsze kożuchy z okolicy. Dziś, już Białka Tatrzańska, stawia na turystykę i konkuruje z Zakopanem o tytuł zimowej stolicy Podhala. Ukształtowanie terenu i położenie łagodzące ostry górski klimat pozytywnie wpływa na rozwój wsi.

fot. archiwum prywatne BP

Narciarska stolica Podhala

Białka Tatrzańska to miejscowość, która przez turystów odwiedzana jest szczególnie zimą. W stosunkowo niewielkiej miejscowości, bo liczącej ok. 2200 mieszkańców znajdziemy aż 5 wyciągów krzesełkowych, 15 wyciągów talerzykowych, oraz 2 wyciągi oryczkowe. Kotelnica Białczeńska jest jedną z najpopularniejszych stacji w Polsce. Wraz z budową kolejnych obiektów narciarskich zaczęły powstawać także restauracje, hotele, pensjonaty i inne atrakcje, które dziś przyciągają podróżujących.

Szybki rozwój miejscowości na szczęście nie odebrał jej autentycznego, góralskiego klimatu. Mieszkańcy dbają o to, aby zachowane były tradycje, m.in. budując w podhalańskim stylu czy otwierając karczmy z regionalnymi przysmakami. To wyjątkowa okazja dla podróżujących na poznanie, z bliska, wyjątkowej kultury regionu.

Białka Tatrzańska latem

Nie możemy zapomnieć o kolejny podhalańskim odkryciu, czyli wodach termalnych. W miejscowości znajdziemy jeden z największych kompleksów wodnych w regionie, czyli Termy Bania. A w nim strefę relaksu, zabawy, saunarium, spa, a nawet restauracje. Obiekt zapewnia moc atrakcji na cały dzień. A dla tych, którzy wolą być bliżej natury proponujemy wzrok skierować w kierunku rzeki Białki. Idealne miejsce do do ekstremalnych spływów kajakiem czy pontonem. Przy okazji można zaplanować wycieczkę po rezerwacie Przełom Białki – coś dla siebie znajdą tu fani wspinaczki i grotołazi.

Z Białki Tatrzańskiej do Palenicy Białczańskiej dojedziemy zaledwie w 20 minut. A z tego miejsca możemy maszerować w zasadzie w każdym kierunku: do Morksiego Oko, Wodospadu Siklawa czy Doliny Pięciu Stawów.

Białka Tatrzańska - daj się zaskoczyć

Białka Tatrzańska ma dużo do zaoferowania odwiedzającym ją podróżnikom. Coraz bardzie turystyczny charakter miejscowości sprzyja powstawania dodatkowych atrakcji, jak: lodowisko, budki z pamiątkami, punkty gastronomiczne z goframi, lodami i innymi słodkościami. Na terenie Hotelu Bania znajdziemy także spory, ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci z boiskiem do gry w piłkę, parkiem linowym, gokartami, piaskownicą, ścianką wspinaczkową i wieloma innymi atrakcjami dla najmłodszych. Opiekunowie mogą obserwować dzieci w wygodnych hamakach i wiszących fotelach.

Białka Tatrzańska – tu spędź swój urlop. Zaplanuj go wcześniej, bo miejsca noclegowe znikają jak świeże bułeczki, zwłaszcza w sezonie letnim i zimowym. Miejscowość z roku na rok zyskuje w oczach podróżujących, głównie za sprawą rozważnego i odpowiedzialnego rozwoju. Podróżujący mogą korzystać z wielu nowoczesnych atrakcji, a równocześnie nic nie stoi na przeszkocie, aby z bliska przyjrzeli się regionalnej kulturze, folklorowi czy gwarze, których wcale nie trzeba daleko szukać. Wystarczy zatrzymać się w tradycyjnym gospodarstwie lub posłuchać rozmów mieszkańców na ulicach. Charakterystyczny strój ludowy także jest dziś wszechobecny, zwłaszcza zimą podczas kuligów, czy latem, gdy odbywają się lokalne imprezy, jak choćby Tatrzańskie Wici.

Góralska gościnność mieszkańców, czyli o żywej tradycji podhalańskiej

Białka Tatrzańska znana jest z życzliwości i otwartości mieszkańców oraz gospodarzy. Kwatery często oferują Gościom regionalne, domowe śniadania i obiadokolacje. Na stołach pojawiają się składniki z gospodarstw – mleko, jaja, sery i inne przetwory. Podróżujących do tego miejsca przyciąga także wyjątkowa, sielska atmosfera.

Zapraszamy do Domu Wypoczynkowego Julia – tu znajdziesz wszystko czego ci potrzeba – spokój i ciszę, ale i mnóstwo atrakcji na wyciągnięcie ręki w każdej chwili. Spędź z nami wyjątkowy urlop, gwarantujemy, że wrócisz wielokrotnie tęskniąc za górami i tutejszym klimatem.