Białka Tatrzańska - odkryj jedną z najpiękniejszych miejscowości na Podhalu!

Przełom Białki i rezerwat Skałka

Krajobrazowy rezerwat przyrody położony na terenie Krempach i Nowej Białej. Obszar objęty ochroną przez program Natura 2000. Znaleziono tutaj najstarszy na świecie bumerang.

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami: Kramnicą i Obłazową. Miejsce często odwiedzane jest przez fanów wspinaczki, historyków, archeologów, a nawet nowożeńców, przyjeżdżających tu na sesje zdjęciowe w plenerze. Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne.

Rezerwat Przełom Białki - Białka Tatrzańska

Odległość: 5 km, zobacz na mapie

Litwinka - Czarna Góra - panoramy

Litwinka, inaczej Czarna Góra to wzniesienie znajdujące się po prawej stronie rzeki białki. Na szczycie znajduje się Krzyż Milenijny wybudowany w 2000r.

Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych w Polsce panorama Tatr: Bielskich, Wysokich oraz Zachodnich, jak również Gorców, Pienin i okolicznych miejscowości Podhala i Spisza. Co roku organizowane są tu zawody szybowców. Miejsce to cenią także paralotniarze.

Litwinka - Czarna Góra - Białka Tatrzańska

Odległość: 8 km, zobacz na mapie

Wierchowa Droga zwana także Drogą Królewską

Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas z pewnością docenią trasy spacerowe w Białce Tatrzańskiej oraz okolicy. Wierchowa Droga prowadzi do szczytu na Kotelnicy.

Droga ta nosi nazwę „Drogi Królewskiej” gdyż według legendy tą właśnie trasą miał podążać król Jan Kazimierz powracający ze Śląska do kraju ogarniętego „szwedzkim potopem”. Jest to stosunkowo prosta trasa, prowadząca przez polne ścieżki. O drogę zapytaj mieszkańców.

Droga królewska - trasy spacerowe w Białce Tatrzańskiej

Odległość: 10 km

Szlaki turystyczne Morskie Oko i Dolina 5 Stawów

Zaledwie 20 km dzieli odwiedzających Białkę Tatrzańską od Palenicy Białczańśkiej. To miejsce na terenie TPN-u, gdzie rozpoczyna się większość górskich szlaków.

Do Palenicy Białczańskiej można dojechać komunikacją zbiorową i samochodem. Miejsce parkingowe należy zarezerować z wyprzedzeniem. Po zakupie biletów wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy obrać zaplanowany kierunek - np. Morskie Oko, Dolina 5 Stawów.

Palenica Białczańska - szlaki turystyczne do Morskiego Oka

Odległość: 20 km, zobacz na mapie

Wyciągi i ośrodki narciarskie w Białce Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska nie bez powodu nazywana jest zimową stolicą Podhala. Znajdziesz tu aż 5 wyciągów krzesełkowych, 15 wyciągów talerzykowych oraz 2 wyciągi oryczkowe.

Najpopularniejszym wyciągiem na Podhalu jest Kotelnica Białczańska z całą infrastrukturą - szkółką narciasrką, wypożyczalnią sprzętu, gastronomią, a nawet miejscem do uprawiania saneczkarstwa. Zarówno amatorzy, jak i zawodowcy znajdą coś dla siebie.

Wyciągi narciarskie - Białka Tatrzańska

Odległość: 1-10 km, zobacz na mapie

Regionalne karczmy, czyli góralska kuchnia

Białka Tatrzańska to także idealne miejsce dla smakoszy. Tutaj spróbujesz regionalnych potraw, przygotowywanych ze składników z lokalnych gospodarstw.

Kwaśnica z żeberkami, oscypek z żurawiną, moskole, korbacze, placki po zbójnicku i wiele wiele innych znajdziesz w menu okolicznych karczm i restauracji. Jest w czym wybierać! Zatem zapraszamy do skosztowania najlepszej regionalnej kuchni w Polsce!

Karczmy w Białce Tatrzańskiej

Odległość: 1-10 km, zobacz na mapie

Kościół w Białce Tatrzańskiej

Drewniany kościół w Białce Tatrzańskiej wybudowany został około roku 1700. Okolony jest murowanym ogrodzeniem, w który zachowały się bramy z XVIII i XIX wieku.

Dziś we wnętrzu zgromadzony jest niewielki zbiór narzędzi rolniczych i dawnych przedmiotów gospodarczych. Naprzeciwko starego kościółka funkcjonuje murowany kościół parafialny im. św. Szymona i Judy Tadeusza, w którym odprawiane są niedzielne nabożeństwa.

Drewniany kościół w Białce Tatrzańskiej

Odległość: 1 km, zobacz na mapie